Güzin Dino için çağrı…

Ressam Abidin Dino’nun eşi dilbilimci, çevirmen, yazar Güzin Dino 2013 yılında Paris’te 103 yaşında hayata veda etti. Güzin Dino için 10 yıllığına kiralanan mezar yeri, şayet süre yeniden uzatılmazsa kemikleri alınarak boşaltılma tehlikesiyle karşı karşıya…

BirGün yazarı Nazım Alpman bugünkü köşesinde, yazar Zeynep Oral’ın kendisiyle paylaştığı bilgiyi yazdı…

Alpman, Zeynep Oral’ın kendisine “Nazım biliyor musun: Güzin Dino’nun Paris’teki mezarı yok olmak üzereymiş” dediğini paylaştı.

Nazım Alpman Güzin Dino’nun mezar yeri ile ilgili olarak köşesinde Ahmet Tek’in yazdığı şu bilgileri paylaştı:

“İsviçre’nin Zürih kentinde yaşayan Mehmet Oltan, Paris’e geldiğinde, Güzin Dino’yu ziyaret etmek için mezarlığa gitmiş. Yazıya ‘Sen Vefanın Resmini Yapabilir misin Abidin?’ başlığını seçme nedenim de Mehmet Oltan’ın mezarlıkta yaşadığı hayal kırıklığı ve hüznün sonucudur. Çünkü Güzin Dino’nun mezarı yok olmak üzeredir. Kabrin üzerinde isim yazılı bir tahta bile yoktur. Mezar yeri 10 yıllığına kiralanmış ve süre 1 yıl sarkmış. Süre yeniden uzatılmazsa kemikler alınıp mezar yeri boşaltılacakmış.”

Fransa’da mezar yerleri için ödeme yapılması gerektiğini belirten Nazım Alpman, PEN Türkiye’nin bütçe yokluğu nedeniyle gerekli ödemeyi üstlenemeyeceğini belirterek, “Güzin Dino yok olmasın” çağrısında bulundu.

GÜZİN DİNO KİMDİR

1942 yılında İstanbul Üniversitesi Roman Filolojisi Profesörü Eric Auerbach’ın asistanlığını yapan Dino; ressam Abidin Dino’nun eşidir. 1943 yılında, Adana’da sürgüne gönderilmiş olan Abidin Dino ile evlenen sanatçı, 1946 yılında Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde doçent olarak görev yapmış, 1954’te Paris’e yerleşen eşinin yanına gitmiştir. Paris’te Ulusal Bilim Merkezi’nde çalışan yazar Güzin Dino, Doğu Dilleri Enstitüsü’nde öğretim üyeliği yapmış olup, Türkiye Pen Kadın Yazarlar Derneği üyesidir. Türkiye’de çeşitli Türk romanları üzerine incelemeler, Fransa’da roman ve şiir çevirileri yapmıştır. Çevirileri, birçok büyük yayınevinde, denemeleri, Fransız ve Amerikan dergilerinde yayımlanmıştır. Türkiye’de de yayımlanan eserleri bulunmaktadır. Dino, eşinin ölümünden 20 yıl sonra yaşadığı Paris’te 30 Mayıs 2013’te 103 yaşında öldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir