Yıldız sporcular çocukları düzenli spora alıştırdı

Her 5 yılda bir yapılan araştırmaya göre; 2014’te düzenli spor yapan çocuk sayısı 10 çocukta 2 iken 2024’te 5 oldu.

P&G’nin çocukların ve gençlerin daha fazla spor yapmasını sağlamak amacıyla 2014 yılında Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) ile başlattığı Olimpik Anneler Projesi 10 yılı geride bıraktı. P&G’nin Türkiye Kafkasya ve Orta Asya Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu, paralimpikin de katılımıyla adı “Yıldız Anneler”e dönüşen projeyle desteklenen sporcular ve anneleriyle bir araya geldi.

Turnaoğlu, “Ülkemizi Olimpiyatlarda temsil edecek 37, Paralimpik Oyunları’nda mücadele edecek 10 milli sporcunun Yıldız Anneler programı oyuncusu olmasının gururunu yaşarken, bu zorlu yolda çocuklarını hiç yalnız bırakmayan annelerimizi de destekliyoruz. Sporcularımızın verdikleri mücadeleyle, aldıkları başarılarla diğer annelere ve çocuklara, gençlere ilham olması en büyük dileğimiz” dedi.

ÇOCUKLARININ SPORU MESLEK OLARAK SEÇMEK İSTEYEN AİLELERİN ORANI YÜZDE 55’E ÇIKTI

Turnaoğlu, her 5 yılda bir gerçekleştirdikleri Spor Kültürü Araştırması’na da değindi ve şöyle devam etti:
“2014’te yaptırdığımız araştırma, spor kültürünün geliştirilmesine olan ihtiyacı ve bu yolda annelere büyük rol düştüğünü ortaya koymuştu. Araştırmayı ilk yaptırdığımızda 10 çocuktan sadece 2’sinin düzenli spor yaptığını gördük. 2019’da bu sayı 10 çocuktan 3 çocuğa çıktı. 2024’te ise artık 10 çocuktan 5’i düzenli spor yapıyor.

Spor yapan kız çocuklarının oranı yüzde 27 artarken, spor yapan erkek çocukların oranı yüzde 15 arttı. Kız çocukları arasında en popüler düzenli sporlar sırasıyla atletizm, voleybol, spor salonları ve dans iken erkeklerde sırasıyla futbol, atletizm, basketbol ve su sporları oldu. Çocuklarının sporu bir meslek olarak seçmesini isteyen ebeveynlerin sayısı 5 yıl öncesine oranla yüzde 18 artarak, yüzde 55’e ulaştı. Tüm bunlar bize Yıldız Anneler projesinin ne kadar doğru bir yolda olduğunu gösteriyor.”

YILDIZ ANNELERİN HİKAYESİ KİTABA DÖNÜŞTÜ

Öte yandan toplantıya Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Genel Sekreteri Neşe Gündoğan ile Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Başkanı Dr. Av. Murat Aksu da katıldı. Milli sporcu Buse Naz Çakıroğlu ve annesi Duygu Çakıroğlu ile paralimpik sporcu Abdullah Öztürk ve annesi İkbal Öztürk de Yıldız Anneler panelinde konuştu.

Olimpik Anneler projesi ile başlayan ve Yıldız Anneler olarak devam eden projenin hikâyesi ise Ömer Kurt tarafından “Yıldız Anneler” adıyla kitaba dönüştürüldü.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir